Dvorečná 400, 382 76 Loučovice
732 311 422
info[zavinac]lipno-dvorecna.cz
Rezervovat
Volný čas a sport
Home > Volný čas a sport


 

Volný čas a sport

Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou

Celá stezka je bezbariérová a je přizpůsobena nejen jízdě s kočárky, ale i pro vozíčkáře.

Bezpečnost je zajišťována konstrukcí z masivního dřeva a 75-ti dřevěných podpěr. Dřevěné zábradlí a transparentní postranní síť zaručují dokonalé bezpečí a neomezují nijak krásný výlet do okolí. Dřevěná konstrukce se harmonicky prolíná s okolní přírodou.

Trasa stezky je zakončena 40-ti metrovou vyhlídkovou věží, z které se Vám naskytne fantastický výhled na vrcholky Alp, téměř celou část Lipna, nádherné okolí Šumavy a Novohradské hory. Výstup na první vyhlídkové patro věže ve 37 metrech je opět zcela bezbariérový. Po 303 metrů dlouhé lávce a po překonání krátkého schodiště se dostanete na nejvyšší bod věže ve 40 metrech.

zdroj: http://www.stezkakorunamistromu.cz/

Království lesa Lipno

Stezku korunami stromů již znáte, ale víte co se odehrává přímo pod ní? Pokud ne, tak neváhejte a navštivte Království lesa, nové lesní hřiště, kde strávíte hodiny času zábavou, která je určena úplně pro všechny generace. V Království lesa je několik desítek atrakcí, které jsou určeny k hrám, dovádění, zdokonalování pohybových schopností, ale také k poznání krásné šumavské přírody.

Celý projekt je inspirován moudrostí šumavské přírody. Lanová centra jsou navržena tak, aby připomínala stezky zvířat, které v lese žijí. Lze si zahrát na originální dendrofon, vyzkoušet hmatový chodník, vyzkoušet si jak se žije v duté kládě, budete rozeznávat stromy, poznávat stopy jednotlivých zvířat, které v lese žijí či můžete nahlédnout do hmyzího hotelu.

Zdroj: www.kralovstvilesa.cz

 

Cyklistika a cyklotrasy

Široká síť značených cyklotras nádhernou šumavskou přírodou dělá z Lipna ráj pro všechny cyklisty. Cyklotrasy v okolí Lipna jsou vhodné jak pro profesionální cyklisty i tak čistě pro turistickou cyklistiku a pro rodiny s dětmi.

Na Lipně je pro cyklisty připraven systém pěti navzájem propojených cyklotras značených dle celostátní metodiky Klubu českých turistů (trasy č. 1019, 1020, 1021, 1022, 1033). Tyto cyklotrasy jsou napojeny na pěti hraničních přechodech na rakouské cyklostezky. Nedotčenou přírodu pravého břehu Lipna spojují tři převozy (Horní Planá – Bližší Lhota, Frymburk – Frýdava a Dolní Vltavice – Kyselov).

Lipenské cyklostezky

Levobřežní páteřová cyklostrasa Lipenská magistrála (58.5 km).

Spojení šumavské přírody s historií Českého Krumlova – Cyklostezka Krumlovská (74.2 km).

Náročnější trasa zakončená zaslouženou odměnou v podobě scenérií Plešného jezera a vrcholu Plechý – cyklostezka Rakouská (38.6 km).

Cyklostezka krajinou podél Schwarzenberského plavebního kanáluSchwarzenberská cesta (61.0 km)

Cyklostezka Svatomášským pohořím (34 km) s nejvýše položenou zříceninouv ČR Vítkův kámen.

To nejlepší z obou břehů Lipna – náročná cyklotrasa okolo celého Lipna (108 km).

Rovinatá trasa poskytující neustálý kontakt s Lipnem, doplněná dvojnásobnou plavbou převozem – cyklostezka Jezerní (50.5 km).

Krajinou básníka Šumavy – cyklostezka Po stopách Adalberta Stiftera (65.9 km).

Cyklostezka Vltavským kaňonem (39.9 km) kolem přírodní rezervace Čertova stěna-Luč.

 

Bikepark Lipno

Bikepark Lipno dostal zcela novou podobu i umístění. Vyrostl na druhé straně kopce s novou lanovkou a novými tratěmi. Bikepark vzniká pod taktovkou FRbikes. Dvě nové tratě s lanovkou určenou primárně pro bikery, takže odpadnou davy turistů.

První modrá trať o délce 1,8 kilometru je navržena tak, aby si ji užilo co největší spektrum jezdců. Trať sjede i začátečník, ale zároveň si ji může dostatečně užít i zkušený jezdec. Trať má relativně hladký povrch a nespočet klopenek, boulí a skoků, které lze bezpečně přejet či objet.

Druhá červená trať o délce 1,2 kilometru je zatím ve výstavbě.

Jak se do Bikeparku dostanete?

Z hlavního parkoviště u Chaty Lanovka Vás vyveze lanovka Lipno Express a pak podle značení dojedete právě k novému Bikeparku.

Zdroj: www.frbikes.cz

 

 

Bobová dráha Slideland v Lipně nad Vltavou

Bobová dráha Slideland v Lipně nad Vltavou je velmi oblíbenou a hojně navštěvovanou atrakcí pro aktivní strávení volného času na Lipně. Nabízí ideální zábavu pro děti i dospělé. Nachází se v Lipně nad Vltavou v blízkosti areálu Lipno-Kramolín. Díky instalovanému vytápění je v provozu celoročně.

Svojí délkou, rozmanitostí a umístěním v krásné přírodě s úchvatnými výhledy na Lipenské jezero se bobovka v Lipně řadí ke světové špičce, v Česku je mnohými znalci hodnocena jako vůbec nejlepší.

Pohodlné boby pro 1 až 2 osoby s gumovými kolečky jsou bezpečné a velmi lehce ovladatelné, takže jejich obsluhu zvládnou i malé děti. Velice oblíbená je také kontrola rychlosti jízdy na radaru, která soutěživým návštěvníkům umožňuje porovnat navzájem jejich výkony.

Provozní doba:

Otevřeno celoročně. V létě od 9:00 do 21:00. Na jaře, na podzim a v zimě od 10:00 do 18:00 každý den.

 

Lanový park v Lipně nad Vltavou

 

Lanový Park Lipno se nachází v Lipně nad Vltavou nad parkovištěm u lanové dráhy a je vidět již z kruhového objezdu.

Nabízí lanový svět plný překážek a je určen pro děti i dospělé. Lezení je 100% bezpečná adrenalinová zábava, kde zažijete nevšední zážitky a přesvědčíte se o svoji obratnosti a šikovnosti při překonávání překážek v různých výškách.

Najdete zde také umělou lezeckou stěnu a 150 metrů dlouhý sjezd na rybníkem. Před vstupem na překážky Vás instruktoři seznámí s pravidly a způsoby jištění.

Doporučujeme Vám také poznat na trampolině 4v1 neopakovatelné zážitky při skocích až 8 metrů do výšky, kdy můžete provádět salta vpřed i vzad, různé pohybové kreace a další akrobacie. Toto vše na jednom místě.

 

In-line bruslení na Lipně

 

Nejen bruslení na ledě se v posledních letech stalo na Lipně fenoménem, díky nové Jezerní in-line stezce vedoucí z Frymburku do Lipna nad Vltavou, která patří nejen svým povrchem k absolutně nejlepším v České republice, je Lipno ideálním místem také pro všechny in-line bruslaře.

Téměř 12 km dlouhá trasa kopírující levý břeh Lipna nabízí nádherné výhledy na vodní hladinu. Díky častému zvlnění, mírným zatáčkám a drobným stoupáním působí stezka velmi rozmanitě a rozhodně vás nebude nudit. Při průjezdu městečkem Frymburk se pak přímo nabízí občerstvení na jedné z místních restauračních zahrádek na náměstí.

Úsek z Frymburku do Lipna nad Vltavou je v noci osvětlen. Trasa je vhodná i pro začátečníky a děti, pouze v úseku u kempu Modřín se doporučuje začátečníkům při prudším sjezdu do levotočivé zatáčky přibrzdit.

Do konce roku se plánuje prodloužit in-line stezku až k převozu na Frýdavě, odkud se bude moci přejet převozem zpátky do Frymburku. Vznikne tak unikátní přibližně 20 km dlouhá in-line stezka.

Trasu Jezerní in-line stezky naleznete zde.

Jezerní in-line stezka není zdaleka jedinou bruslařskou chloubou Lipna, cyklostezka ze Stožce do Nové Pece je mnohými in-line bruslaři považována za vůbec tu nejkrásnější v Čechách. Šestnáctikilometrová trasa s novým povrchem vede nádhernou krajinou NP Šumava a kopíruje řeku Vltavu a železniční trať. Trasa je vhodná i pro začátečníky.

Trasu cyklostezky ze Stožce do Nové Pece naleznete zde.

 

 

Lyžování – Skiareál Lipno (Kramolín)

 

Lyžařské středisko Skiareál Lipno je ideální volbou pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi. Lyžaři se můžou těšit na devět přehledných sjezdovek nenáročné obtížnosti. O komfortní přepravu se starají 3 čtyřsedačkové lanovky a pojízdný koberec v dětském lyžařském parku Fox park a ve výukovém hřišti Bambini Park.

 

 • nadmořská výška 740 – 900 metrů
 • celková délka sjezdovek 8300 metrů
 • umělé zasněžování všech sjezdovek
 • lyžařská škola, půjčovna lyžařského vybavení
 • bohaté možnosti občerstevní

Moderní zasněžovací systém pokrývající všechny sjezdovky je garancí výborných sněhových podmínek i při nepříznivém počasí. Pro běžkaře je v okolí skiareálu strojově upravováno 40 kilometrů běžkařských stop.

Hlavní chloubou skiareálu Lipno je jedno z nejmodernějších výukových dětských hřišť v České republice Foxpark kapitána Lipánkakteré spolu s výukovým hřištěm Bambini Park tvoří největší výukovou plochu v ČR. Při výuce je využíváno moderních výukových metod z alpských středisek.

Bezplatné parkoviště se nachází přímo u lanovky, kde naleznete také restauraci, servis a půjčovnu lyžařského vybavení.

V těsné blízkosti skiareálu se nachází Aquaworld Lipno, bobová dráha a 11 kilometrů dlouhá upravovaná bruslařská dráha.

Zdroj dat: www.holidayinfo.cz a Lipnoservis s.r.o.

 

Lyžařský areál Hochficht

 

Lyžařský areál Hochficht se nachází v kouzelné krajině Trojmezí, v místě kde se na Šumavě střetávají hranice České republiky, Rakouska a Německa. Leží pouhých 30 km z Nové Pece, nebo necelou hodinu cesty z Lipna nad Vltavou.

Hochficht je moderní areál nabízející špičkové podmínky pro vyznavače zimních sportů všech úrovní a věku. K dispozici je celkem 20 kilometrů sjezdových tratí všech úrovní obtížnosti, od pohodové rodinné trati až po náročnou závodní trať FIS, na které se jel Evropský pohár. Komfortní a rychlou přepravu bez front zajišťují tři sedačkové lanovky, dvě kotvy, sedm vleků a 1 pojízdný pás v dětském Sunny Kids Parku. Skicrossová trať snowpark Ficht nabízí skvělý adrenalinový zážitek pro všechny free-stylery se snowboardy a na lyžích.

Pro děti na Hochfichtu čeká nově upravený dětský park Sunny Kids Park, kde jsou k dispozici cvičné trati různé obtížnosti. Přepravu dětí zajišťuje 185 metrů dlouhý zastřešený přepravní pás. V chatce přímo u dětského parku je možné se ohřát. O zábavný doprovod se stará maskot areálu, zajíc Hopsík. V Sunny Kids Parku probíhají také pravidelné dětské kurzy lyžování a snowboardingu. Více informací o lyžařské škole naleznete zde.

 • nadmořská výška 933 – 1337 metrů
 • umělé zasněžování všech sjezdovek
 • večerní lyžování na osvětleném svahu
 • lyžařská škola, půjčovna lyžařského vybavení
 • cenově výhodná a rozsáhlá gastronomická nabídka

Jak se dostanete na Hochficht:

Přední Výtoň – hraniční přechod Guglwald (5.5 km) – Haslach an der Mühl (14 km) – Aigen im Mühlkreis (11 km) – Ulrichsberg (6.6 km) – Hochficht (4 km). Celkem 40 km.

Vyšší Brod – hraniční přechod Studánky (3.1 km) – Bad Leonfelden (9.5 km) – Haslach an der Mühl (25.4 km) – Aigen im Mühlkreis (11 km) – Ulrichsberg (6.6 km) – Hochficht (4 km). Celkem 48 km.

Nová Pec – hraniční přechod Přední Zvonková/Schöneben (17.5 km) – Lichtenberg (4.8 km) – Ulrichsberg (1.8 km) – Hochficht (8.6 km). Celkem 29.2 km.

 

Skiareál Sternstein – Bad Leonfelden

Nově zrekonstruované lyžařské středisko Sternstein se nachází pouhých 13 km od hraničního přechodu Studánky (3 km od Vyššího Brodu) a 10 km od hraničního přechodu Guglwald (5.5 km z Přední Výtoně).

Sjezdové tratě na Sternsteinu jsou vhodné pro lyžaře všech věkových kategorií a úrovní, od náročnějších lyžařů až po začátečníky a rodiny s dětmi. Celkově jsou na Sternsteinu k dispozici 3 sjezdové tratě – od střední po lehkou úroveň náročnosti.

 • Nadmořská výška 800 – 1122 metrů
 • Celková délka sjezdovek 4000 m
 • 20 kilometrů upravovaných běžeckých tratí
 • 1 lanovka, 1 vlek a 1 kabinka s celkovou kapacitou 2000 osob/hodinu
 • Umělé zasněžování
 • Parkoviště zdarma
 • Lyžařská škola
 • Půjčovna lyží i snowboardů
 • Dětský areál s dozorem a školou lyžování

Speciálně pro děti je na Sternsteinu připraveno 4000m² rozlehlé Království dětí s dvěma vleky pro nejmenší. Pro děti je zde také speciální lyžařská škola a půjčovna vybavení Happys Schi.

 

Hrady a zámky

 

Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk patří mezi vůbec nejstarší hrady v České republice. První zmínka pochází z roku 1250, kdy byl hrad uváděn pod německým názvem Rosenberg. Během života pravděpodobného zakladatele hradu Voka z Rožmberka a jeho potomků byl hrad sídlem vladaře a centrem panství. Přes výhodnou polohu hradu došlo několikrát k jeho dobytí. Intenzivní stavební činnost na hradě trvala do 16. století. V roce 1601 se novým majitelem hradu stává Jan Zrinský ze Serynu, na kterého hrad nechal přepsat Petr Vok z Rožmberka, který jej vzhledem k vlastní přetrvávající bezdětnosti považoval za dědice. Ten ale náhle zemřel a roku 1612 celý majetek dědí rod Švamberků. Dne 6. února 1620 získává hrad darovací listinou od Ferdinanda II. polní maršál hrabě Bucquoy jako náhradu za dlužné peníze a nevyplacený žold pro své vojáky. V držení šlechtického rodu Buquoyů byl hrad až do roku 1945, kdy byl hrad zestátněn. Během jejich vlastnictví došlo v 19. století k výrazným stavebním úpravám v duchu romantické gotiky, čímž se radikálně změnil vzhled hradu do současné podoby.

Vítkův kámen (Vítkův hrádek) na Svatém Tomáši

Vítkův kámen (lze se setkat i s názvem Vítkův hrádek) je zřícenina nejvýše položeného hradu v České republice. Nachází se na Svatotomášském pohoří nad vesničkou Svatý Tomáš v nadmořské výšce 1035 metrů.

Vítkuv kámen byl založen v polovině 13. století Vítkovci a sloužil jako pohraniční pevnost a správní středisko panství. V roce 1302 přešel hrad do vlastnictví Rožmberků, kteří jej vlastnili až do 17. století. Roku 1622 přechází z rukou Ferdinanda II. do vlastnictví štýrského rodu Eggenberků, po nichž ho v roce zdědili 1719 Schwarzenberkové. Hrad byl používán do poloviny 18. století, kdy vyhořel. Po druhé světové válce byl využíván pohraničníky.

V roce 1998 bylo založeno Občanské sdružení Vítkův Hrádek, které se s darovanými penězi postaralo o renovaci zřícenini a hlavně věže, která v současné době slouží jako rozhledna, z které je vidět nejen Lipno, Kleť a Novohradské hory, ale při dobré viditelnosti také Alpy.

 

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vyšším Brodě

Nádherný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí v areálu cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě. Stavba kostela započala v roce 1259, dostaven byl ve 14. století. Za stavbou kostela stál známý šlechtic ze slavného rodu Vítkovců – Vok z Rožmberka. Trojlodní klášterní kostel byl ve své době vývojovým mezníkem v české gotické architektuře.

Kostel má čtyři kaple, jeden hlavní a osm vedlejších oltářů. Původně raně gotická stavba prošla několika úpravami, které její podobu změnily. Nejstarší zachovanou částí kostela je dnešní sakristie.

Pod kněžištěm se nachází hrobka rožmberského rodu. Prvním pochovaným Rožmberkem v rodinné hrobce byl Vok z Rožmberka, který v ní byl pochován roku 1264, posledním pochovaným členem šlechtického rodu byl v roce 1611 Petr Vok z Rožmberka.

Podle písemných dokumentů je v hrobce pochováno celkem 39 členů rodu, z toho 22 můžu a 17 žen. Tento údaj zatím nelze přesně dokázat.